Haber

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ilgili TİHEK’ten açıklama

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), 6 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla ilgili sürecin yakından takip edildiğini bildirdi.

TİHEK’ten yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi için taraf devletlere çeşitli yükümlülükler getirdiği belirtildi.

Devletin çocuğu, anne-baba veya çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin her türlü kötü muamelesine karşı korumak, çocuğun istismarını önlemek ve tedaviye yönelik sosyal programlar hazırlamakla yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada Bu tür davranışlara maruz kalan çocukların yüzde 10’unu bu sözleşme Türkiye’de de 1995 yılında hayata geçirdi. Onaylandığı ve iç hukuka girdiği bildirildi.

Çocuğun korunmasının Anayasa’da devlet tarafından güvence altına alındığı belirtilen açıklamada, Türkiye’de çocukların haklarının Türk Medeni Kanunu kapsamındaki düzenlemelerle de güvence altına alındığına dikkat çekildi. Ceza Kanunu ve Çocuk Savunma Kanunu.

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesi’nin izleme organı İnsan Ticaretine Karşı Eylem Uzmanları Kümesi yaptığı açıklamada, erken yaşta zorla evlendirilmenin insan ticaretinin bir parçası olduğunu belirtti. insan hakları öznesi olan bireyleri metalaştırır. “Alttan görünüş” olarak kabul edildiği vurgulandı.

Açıklamada, İnsan Ticareti ile Mücadele Koordinasyon Komisyonu toplantısında alınan kararla TİHEK’in insan kaçakçılığıyla mücadele alanında yürütülen faaliyetleri incelemek ve raporlamak üzere “Ulusal Raportör Kuruluş” olarak belirlendiği kaydedildi. İnsan Ticareti 10 Aralık 2020 tarihinde şu bilgilere yer verildi:

“Çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesi, çocuklara yönelik ayrımcı muamelenin önlenmesi, gözaltı merkezlerinin ve çocukların tutulduğu yerlerin denetimi ve insan kaçakçılığının bağımsız olarak izlenmesi misyonuna sahip olan Kurumumuz, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesine yönelik hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir. ve genç yaşta zorla evlendirilmeleri de bu misyon çerçevesinde yakın zamanda kamuoyuna açıklanan olayla ilgili süreci yakından takip etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu