Haber

ABD ve Türkiye’den ortak yaptırım kararı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Maliye Bakanlığı, Suriye’de şu anda ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yaptırım uygulanan iki örgütün üyelerine Türkiye ile işbirliği içinde yaptırım kararı aldığını duyurdu. Onların terör bağlantıları.


Brian E. Nelson, Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı, ABD Hazine BakanlığıFotoğraf: Rod Lamkey/ZUMA Wire/IMAGO

Bakanlıktan yapılan açıklamada yaptırım kararlaştırılan isimlerin Hayat Tahrir Şam (HTŞ) liderlerinden Ebu Ahmet Zakur lakaplı Ömer el Pir ve bağış toplayan Kubilay Sarı olduğu bildirildi. Türkiye’deki Tevhit ve Cihad Cemaati için. ABD Dışişleri Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, “Terörist gruplar uluslararası finansal sisteme erişmeye çalışırken, ortaklarımızla işbirliğimiz bu girişimleri daha etkili bir şekilde engelleme yeteneğimizi artırıyor” dedi. Hazine.

Türkiye: Ülkeler arası iş birliğine değer veriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye, terörün finansmanının önlenmesi amacıyla yurt içinde etkin tedbirler almakta ve bu kapsamda uluslararası iş birliğine önem vermektedir. Varlıkların dondurulması kararlarını titizlikle uygulamaktadır. BM Güvenlik Konseyi tarafından listeye alınan kişi sayısı, ayrıca makul şüphe standartları uygulanmaktadır.Bu doğrultuda terör örgütleri, ülkemizde değerlendirilen kişi ve kuruluşların malvarlıklarının dondurulması amacıyla İç Dondurma Mekanizmasını aktif olarak kullanmaktadır. finansman faaliyetlerinde bulunmak.

DEAŞ ve Al-Rule başta olmak üzere terör örgütlerinin küresel bir tehdit olması, eylemleri, kaynak yaratmaya yönelik faaliyetlerini yaygınlaştırması ve bu fonları geniş bir coğrafyaya aktarması, bu konuda uluslararası çaba ve iş birliğini gerekli kılmaktadır. Bakanlık. ABD ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen ortak çalışma sonucunda terör örgütleriyle bağlantılı olarak hem ülkemizde hem de diğer bölgelerde faaliyetleri finanse etmekle suçlanan 2 gerçek kişinin Türkiye’deki malvarlığı, özellikle çatışma bölgelerinde, 02.05.2023 tarihli ve 32178 sayılı Resmi Gazete kararı ile dondurulmuştur.

Reuters,DW / ET,JD

DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu