Haber

Adalet Bakanı Tunç, İsviçre’deki provokatif eylemleri kınadı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsviçre’deki provokatif eylemlerle ilgili olarak, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığımız İsviçre’nin Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına davet etmiş ve gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Kınıyor ve lanetliyoruz. İsviçre hükümetinin yasalara saygı duymasını bekliyoruz.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bakan olarak göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Bartın’a yaptı. Bartın Gecen köyünün girişindeki polis merkezinde AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz ve çevreden gelen bir grup tarafından konfeti ve davullarla karşılanan Bakan Tunç, çocuklara oyuncak dağıttı. Bartın Valiliğine atanan Bakan Tunç, Vali Nurtaç Arslan ve protokol üyeleriyle görüştü.

‘İSVİÇRE HÜKÜMETİ ARAŞTIRMALI’

Adalet Bakanı Tunç, İsviçre’de PKK yandaşlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk bayrağına yönelik eylemlerine ilişkin, “İsviçre’de yaşanan provokatif eylemler kabul edilemez, nefret teşkil etmektedir. Şiddet çağrısı içermektedir. Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı Bakanlığımız açıklamalarda bulundu.Öncelikle İsviçre’de gerçekleştirilen bu provokatif eylemi kınıyor ve kınıyoruz.Avrupa’nın göbeğinde bu tür eylemler yaşanmamalıdır.Şiddet çağrıları , nefret suçları kabul edilemez.Avrupa İnsan Hakları Eylemleri Sözleşmesi’nin 10. maddesinde şiddet çağrısı içeren ifadeler özgürlük kapsamında değerlendirilemez.Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan İsviçre Avrupa ülkesi bu anlamda bu tür gösterilere izin vermemeli, maalesef bunun örneklerini Avrupa’nın diğer ülkelerinde gördük, dün İsviçre’de gördük. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığımız, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına davet etmiş ve gerekli uyarılarda bulunmuştur. Kınıyoruz, kınıyoruz. “İsviçre hükümetinin yasalara saygı duymasını bekliyoruz.”

savsat-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu