Haber

Almanya’da 2,5 milyon kamu çalışanının maaşı konusunda hükümet ve sendikalar anlaştı

Birleşik Hizmet Endüstrisi Sendikası (Ver.di) ile Almanya’nın en büyük sendikalarından Devlet Memurları Sendikası’ndan (dbb) yapılan açıklamada, fiyat konusunda 3 gün süren üçüncü medikal müzakerelerin sürdüğü belirtildi. kamuda patronların ve sendikalı çalışanların artışları başarısız oldu.

Açıklamada, federal hükümetle kamu çalışanlarına bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin avroluk kademeli ödeme ve fiyatların yüzde 5,5 oranında artırılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

3 bin euronun ilk kısmı bin 240 euro olarak haziran ayında, kalan kısım ise 2024 şubat ayına kadar aylık 220 euro olarak ödenecek.

Ayrıca Mart 2024 itibarıyla ilk adım olarak maaşlara 200 euro zam yapılacak. İkinci adım olarak maaşlara yüzde 5.5 zam yapılacak ve ayda en az 340 euro garanti verilecek. Anlaşma 2024 sonunda sona erecek.

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Zorlayıcı bütçeye nazaran sorumluluk alabildiğimiz ölçüde sendikaların taleplerini karşılamaya çalıştık” ifadesini kullandı.

Ver.di, Almanya’daki olağandışı yüksek enflasyonun etkilerine yanıt olarak çalışanlar için yüzde 10,5 veya en az 500 avroluk bir ücret artışı talep ediyordu.

Ver.di sendikası geçtiğimiz aylarda taleplerini karşılamak için grevler düzenlemişti. 27 Mart’ta Ver.di ve Demiryolu İşçileri Sendikası’nın (EVG) daveti üzerine Almanya’da son 31 yılın en büyük 24 saatlik ulaşım grevi düzenlendi ve uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük bir kısmı durma noktasına geldi. durma

Söz konusu anlaşma, tarafların üçüncü tip müzakerelerde anlaşmaya varılamaması üzerine tahkime gitmeleri ve arabulucuların fiyat artışları için çözüm aramaya başlamasıyla geldi.

haberdikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu