Haber

Ankara’daki patlamada şehit olan işçilerin kimlikleri belli oldu.

Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen patlamada şehit olan işçilerin kimlikleri ortaya çıktı. Patlamada; işçiler Mehmet Kutlu, İbrahim Özdemir, İhsan Küçükerdem, Ahmet Ünal ve Fırat Elverir şehit oldu. Patlamada şehit olanların aileleri, hayatını kaybedenlerin vücut bütünlüğünün bozulması üzerine Elmadağ Devlet Hastanesine giderek DNA örnekleri verdi. Şehit personelin konutlarının önüne taziye çadırları kuruldu ve konutların bulunduğu sokaklara Türk bayrakları asıldı.

BAKAN GÜLER FABRİKA İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, patlamanın ardından Hatay’daki programına ara vererek Ankara’ya döndü. Patlamanın meydana geldiği Elmadağ’daki fabrikaya giden Bakan Güler, patlamayla ilgili incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Bakan Güler, aldığı brifing sonrası patlamayla ilgili açıklama yaparak, Hatay’da sınır denetimi yaptığı sırada patlamayla ilgili bilgi aldığını ve denetim faaliyetlerine ara vererek hemen Ankara’ya döndüğünü bildirdi. Güler, “Adli ve idari soruşturma için ilgili kurumlarımız ilk andan itibaren gerekli tüm çalışmaları yürüttü. Cumhuriyet Başsavcılığımız önce iki savcımızı görevlendirdi, ardından iki savcı daha atayarak bu çalışmalarını pekiştirdi. Bundan sonra da bu işi güçlendirdi. tarihinde elde edilen her türlü bilgi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Başsağlığı diliyoruz, öyle olsun” dedi.

CHP HEYETİ İNCELEMESİ

CHP Küme Başkan Yardımcısı ve Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve beraberindeki heyet, patlamanın ardından fabrikaya gelerek incelemelerde bulundu. Araştırmalarının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Köksal, “Sabah saatlerinde patlama oldu ve ülkemizin 5 evladını kaybettik. Arkamızda eşler, anneler, babalar var. Bu konuda arkadaşlarımızla birlikte Kaymakam ve Genel Müdürden bilgi almaya çalıştık.Patlamanın nedeni ve ihmal olup olmadığı konusunda dikkatli incelemeler yapmak istedik.İddiaların takipçisi olacağız.5 can Burada kaybedilenleri hiçbir şey geri getiremez.Bu patlamanın meydana gelmesinde suçu olan kim varsa en ağır şekilde cezalandırılsın diyoruz.Ailelerin acısını yüreğimizde hissediyoruz.Sonuna kadar “Patlama nasıl olursa olsun, dikkatle araştırılmalı ve kamuoyuna sunulmalıdır. Buna sebep olanlar varsa cezasını çekmeli. Hepimiz çok üzgünüz” dedi.

BAHÇELİ’DEN ŞARTLI MESAJ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından patlamada şehit olanlar için taziye mesajı yayınladı. Bahçeli mesajında, “Makine ve Kimya Sanayi Kurumu’na bağlı Roket ve Patlayıcı Maddeler Fabrikası’nın dinamit lokum hazırlama bölümünde bugün meydana gelen üzücü ve şiddetli patlamada 5 personelimiz şehit olmuştur. Ankara Elmadağ’da bulunan Acımız gerçekten çok büyük” İdari soruşturma başlatılmasının yanı sıra ilk aşamada patlamaya kimyasal yansımanın neden olduğu da açıklandı. Bu vesileyle hayatını kaybeden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve çalışma arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanlarının cennet olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu