Haber

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Elmalı Yağlı Güreşlerine Davet Edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, güreş severleri 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 671. Tarihi Elma Yağlı Güreşleri’ne davet etti. 64 güreşçinin güreşeceği Elmalı’da gelecek yıl Kırkpınar’da geçerli olacak kurallar ilk kez uygulanacak, yarı final ve final karşılaşmalarında puanlama yapılmayacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 671. Tarihi Elma Yağlı Güreşleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Belediye binasındaki toplantıya Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, Elmalı Güreşçileri Ağa Hakan Çetin, SporEtkinliğe Kulüp Başkanı Ramazan Karabulut ve Antalya’dan altın madalya kazananlar katıldı.

CUMHURBAŞKANI BÖCEK: TÜRKÜN’ÜN İLK İLK MEYDANI

Toplantıda konuşan Başkan Böcek, tarihi güreş etkinliklerinin 671’incisini Türklerin ilk özel meydanı Elmalı’da gerçekleştireceklerini vurguladı. Ata sporlarına destek verenlere teşekkür eden Başkan Böcek, “29 yıllık siyasi hayatımda din ile devleti nasıl ayırmışsak, ben de spor ile siyaseti hep ayırdım. “Altın kemeri Can Zeybek’le hep Antalya’ya getirdik. Güreş severlerimizi güreşlerimize davet ediyorum.”

ÖZTÜRK: KIRKPINAR OLMADAN LİGDE APPLE’IN OLMASINI İSTEMİYORUZ

Elmalı Belediye Başkanı Öztürk şunları söyledi:

“Türklerin ilk özel sahası olan tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri, Kırkpınar’da geçerli olacak kuralların önümüzdeki yıl ilk kez uygulanması açısından büyük önem kazandı. Elmalı Güreşleri Türkiye’nin ilk güreşi olacak. seyirciler ve pehlivanlar yer alıyor. Bizi ‘lige girmedi’ diye eleştirenlere cevap vermek istiyorum. Biz Kırkpınar’dan 9 yaş daha eski bir kuruluşuz. Kırkpınar olmadan Elmalı’nın ligde olmasını istemezdik. Dedim ki, ‘ Biz de yokuz’. Önümüzdeki yıl Kırkpınar’da ilk kez uygulanacak kuralları Elmalı’da da uygulayacağız. Yüksek atlama yarışını bu yıl Elmalı’da tüm yüksekliklerde gerçekleştireceğiz. Başpehlivanlarımız son 8’e kaldı. Yarı final ve finalde puanlama kaldırılacaktır. 5 gün sürecek kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerimize, konserlerimize ve serbest güreşlerimize herkesi davet ediyoruz.”

64 BAŞPEHLIVAN ELMALI’DA GÜREŞECEK

Elmalı Güreş Şefi Hakan Çetin, ligin puan sıralamasına göre Elmalı’da 62 güreşçi ve finalde oynayan 2 güreşçi olmak üzere 64 güreşçinin güreşeceğini söyledi. Büyükşehir Spor Kulübü Lideri Ramazan Karabulut, güreşseverleri Elmalı’ya davet ederek güreşçilere başarılar diledi.

BALABAN: CET SPORUMUZ Güreşi Daha Keyifli Yerlere Taşıyacak

Başpehlivanların görüşü alınmadan kural değişikliği yapılması yönündeki eleştirilere de değinen İsmail Balaban, “Biz de pehlivanlar olarak birlikte hareket edip karar almak istedik. Bunu daha iyi bir yere getireceğiz” dedi.

“İZLEYİCİ ‘Sporcusun, çizeceksin’ dedi”

Balaban, geçtiğimiz hafta Muğla Seydikemer’de yapılan güreşlerde seyirci ile güreşçiler arasında geçen diyalogla ilgili şunları söyledi:

“Maç biter bitmez seyirciler özel alana akın etti. Genelde yaşadığımız sorun bu. Bu konuda sert davranamayız. Seyircilerin sporcularla hemen buluşabileceği başka bir branş yok. maç bitiyor. güreşte seyirci sporcuya çok rahat ulaşıyor. federasyonumuzun önlem alması lazım. biz her zaman seyircimizle fotoğraf çekiyoruz, çok keyifli. Orada seyirci fotoğraf çektirmek istedi. izin istedim, dedim. ‘Nabızımı alın, biz alırız’. Görüntünün bir kısmı var, ayağa kalktım. Beni eleştirdiler. Seyirci ‘Sporcusun, fotoğraf çektireceksin’ dedi. Seyircinin tarzı da çok değerli.” 500’ün üzerinde seyirciyle maç öncesi ve sonrası fotoğraf çekiyorum. Maçıma konsantre olmam lazım, maça odaklanmam lazım. Bunun nedeni rakibin yüksek kalp atış hızına sahip sesiydi. Hareketimin doğru olduğunu düşünüyorum ama eleştirildim. Seyircimize her zaman saygı duyuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu