Haber

Aysu Bankoğlu: TTK Yetkilileri Amasra Faciasının Olduğu Madenlere Girmesin

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra’da maden faciasının yaşandığı kömür madenine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yetkililerinin mahkemeye yazı yazdığını belirterek, “Amasra kömürünün çıktığı kömür madenine TTK yetkilileri girmesin. Afet meydana geldi.Bu durum, kamu vicdanı ve madenci ailelerinin adalet araması açısından çok önemli” dedi.

Aysu Bankoğlu, bugün TTK yetkililerinin, Bartın’ın Amasra ilçesinde grizu patlaması sonucu 42 madencinin hayatını kaybettiği taş ocağına girmek için mahkemeye yazı yazdığını duyurdu. Mahkemeye gönderilen yazıda taş ocağındaki yangının söndürüldüğünü ve taş ocağına yapılan barajların kaldırılması gerektiğinin belirtildiğini kaydeden Bankoğlu, “Burada uyarıyoruz; Amasra kömür faciasının götürdüğü madene TTK yetkilileri girmesin. Bu yetkililere mutlaka ama mutlaka tarafsız ve bağımsız bir gözlemci heyeti eşlik etmelidir.Kamera kayıtları yapılmalıdır.Bu durum hem toplum vicdanı hem de madenci ailelerinin adalet araması açısından çok değerlidir. Buradan uyarıyor ve davet ediyoruz. Lütfen TTK’ya tek başına bu taş ocağına girme izni ve yetkisi vermeyin” dedi.

Bankoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı şu paylaşımda, “Sizi uyarıyorum. Bilirkişi ön inceleme raporunda kusurlu olduğu tespit edilen ve ön inceleme raporunda kusurlu olduğu tespit edilen Türkiye Taşkömürü Genel Müdürlüğü yetkililerine karalama yaptığından şüpheleniliyor” dedi. Amasra’da yangının yeni söndürüldüğü madene tarafsız ve yetkili bir gözlemci heyeti olmadan girmemeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu