Haber

Bitlis’te Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nden İsrail’e karşı sessiz oturma eylemi

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in Gazze’deki soykırımına karşı “sessiz oturma” eylemi düzenledi.

Bitlis’teki STK’ların kadın kollarının oluşturduğu Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, yaşanan vahşete ve soykırıma tepki göstermek amacıyla Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi önünde “sessiz oturma” eylemi düzenledi. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan eylemde inisiyatif üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Emine Kaplan, İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma dikkat çekerek, “Buraya ‘dur’ demek için buradayız” dedi. İsrail’in Gazze Şeridi’nde 15 gündür gerçekleştirdiği katliamı vicdanla buradayız.” “Sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve anneler olarak, bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi, işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının bir an önce durdurulması için harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Apartheid rejiminin yüz yıla yakın bir süredir Filistinlilerin topraklarını işgal ettiğini ve defalarca katliamlar gerçekleştirdiğini belirten Kaplan, “Rejim, 2 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ni 17 yıldır abluka altına aldı ve geri çevirdi. Gazze Şeridi’ne yıllardır devam eden bombalı saldırılarda, sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, bölgedeki aileleri hedef aldılar. İnsanların ve çoğunlukla kadınların ve çocukların en güvenli sığınakları olan evleri.Gazze’de ne yazık ki hiçbir yer güvenli değil.Gazze’de devam eden saldırılarda okullara saldırılar yapılıyor.Dünyanın gözü önünde savaş suçları işleniyor. Camilere, camilere, hastanelere saldırarak işgalci İsrail yönetimi, askerlerinin yargılanmayacağı garantisini vererek bunun önünü açtı, tam 15 gün boyunca tüm uluslararası hukuku ve insanlığı ayaklar altına aldı. Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği katliamlarda yüzbinlerce insan katledildi. Kadınlar ve çocuklar işgalcilerin açık hedefi haline geldi. İsrail’in 17 Ekim Salı gecesi El Ahli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu çoğu çocuk ve kadın 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. İşgal altındaki İsrail, oyun oynayan, yemek yiyen, tutunmaya çalışan masum çocukları ve kadınları vahşice katletti. Daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde savaş ortamında yaşamlarını sürdürdüler. “Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olmuş bedenlerini toplayıp torbalara koyup gömmek zorunda kaldılar” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde her 15 dakikada 3 çocuğu öldürerek dünyanın gözü önünde soykırım yaptığını belirten Emine Kaplan, “Filistin’den her dakika acı haberler alıyoruz. Binden fazla çocuk öldürüldü. İşgalci İsrail’in şu ana kadar Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları olmuştur.” 4.000’i olmak üzere 4 bine yakın insan öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’inin kadın, çocuk ve yaşlı olduğunu, bombalanan binanın enkazında kalan 600’ü çocuk 1.300 kişiden haber alınamadığını duyurdu. Resim çok üzücü. İşgal altındaki İsrail, Gazze Şeridi’nde her 15 dakikada 3 çocuğu öldürerek dünyanın gözü önünde soykırım yapıyor. Vicdanlı sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve anneler olarak dünya başkanlarını, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini, Uluslararası Ceza Mahkemesini, Adalet Divanını, Örgütünü davet ediyoruz. İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’nde uyguladığı soykırımın durdurulması ve işgalci İsrail’e yaptırım uygulanması için İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği, Dünya Sağlık Örgütü, siyasi aktörler ve kamuoyunun harekete geçmesi çağrısında bulunuldu. Filistinli kadın ve çocukların yanında olduğumuzu göstermek için bundan sonra bu alanda sessiz oturma eylemi başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz. “Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocukları desteklemeye ve korumaya davet ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından kadınlar oturmaya başladı. – BİTLİS

orhanelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu