Ekonomi

Depremde çöken GSM şirketlerine dikkat çeken ayrıcalıklar

Kamuoyunun dikkatini çeken imtiyazlar, depremde bağlantının kopmasından birinci derecede sorumlu olan GSM şirketlerine verildi.

Olağanüstü hal (OHAL) süresince, olağanüstü hâlde (OHAL) depremden etkilendiğini belgeleyen abonelerin cep telefonu faturalarının tahsilatından vazgeçen GSM operatörlerine bazı ayrıcalıklar tanınacak.

Bölgedeki depremden etkilendiğini belgeleyen kişilerden, yeni taşınabilir aboneliği ve üç aylık telsiz lisansı için kurulacak ilk tesis özel iletişim vergisi ve mevcut taşınabilir abonelikleri için kullanım bedeli alınmayacaktır.

Olağanüstü hal kapsamında elektronik haberleşme alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından bu firmaların tavizsiz feragatlerini doğal olarak yapmaları gerektiği kamuoyuna duyuruldu.

Buna göre, 6 Şubat tarihinden itibaren veya bu tarih veya sonrasında kesilecek faturalardan ve bu abonelere verilen hizmetlere ilişkin faturalanacak ücretlerden OHAL süresi sonuna kadar feragat edilmesi halinde, bu faturalar, vergi yöntemi kanunu kapsamında “tahsil edilebilir” olacaktır. değersiz alacak olarak kabul edilecektir.

6 Şubat’tan itibaren söz konusu abonelere 2014 sayılı vergi kanunu kapsamında sıfır ücretle kesilen hizmet faturalarında emsal ücret sıfır olarak dikkate alınacak. 213.

GSM firmaları kablosuz cihaz ve sistemlerini ücretsiz olarak kullanabilecek.

Karar kapsamında afet ve acil durumlarda ihtiyaç duydukları haberleşme hizmetini sağlayan işletmeciler, gerekli bilgi ve belgeleri Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumuna göndermeleri kaydıyla telsiz cihaz ve sistemlerini ücretsiz olarak kullanabilecekler. OHAL süresi içinde.

Olağanüstü hal ilan edilen illerde, olağanüstü hal süresince GSM operatörlerinin tüzel kişilikleri adına kurulacak acil bağlantı altyapıları, yer seçim belgeleri dışında herhangi bir ek belgeye gerek olmaksızın kurulacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca ücretsiz olarak verilecek ve izin mahalli idarelerce verilecektir.

Bu tesisler için OHAL süresi içinde kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı yerlerde yer kullanım ücreti ve geçiş hakkı bedeli alınmayacaktır. Kurulan iletişim sistem ve altyapılarının OHAL sonrasında da kullanılmaya devam edilmesi halinde, OHAL’in sona ermesini takip eden 2 ay içinde ilgili mevzuatta yer alan kurallar yerine getirilecektir.

İşletmeciler tarafından yapılan elektrik enerjisi talepleri, başvuru konusu yerde mevcut elektrik şebekesi varsa anında karşılanacaktır. Aboneliğe ilişkin gerekli bilgi ve belgeler, olağanüstü halin sona ermesini takip eden 2 ay içinde tamamlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu