Haber

İrlanda, 350 mülteciyi barındıramayacağı için AB’ye 1,5 milyon avro katkıda bulunabilir

İrlanda hükümeti, ülkede 350 mülteciyi barındıramadığı için Avrupa Birliği’ne (AB) 1,5 milyon avroya kadar katkıda bulunabiliyor.

Independent Ireland gazetesinde yer alan habere göre İrlanda, uluslararası koruma arayan mültecilere ev sahipliği yapmak için AB’nin gönüllü dayanışma mekanizmasını (VSM) imzalayan ülkeler arasında yer alıyor.

Bu bağlamda, Birliğin söz konusu taahhüdüne üye devletler, mültecileri ağırlamak veya bulamıyorlarsa mali katkı sağlamakla yükümlüdürler.

AB’nin bu girişimi kapsamında 350 sığınmacıya ev sahipliği yapmayı kabul eden İrlanda, Ukrayna’daki savaş ve diğer bölgelerden gelen sığınmacıların sayısındaki artış nedeniyle mültecilere gerekli barınmayı sağlayamadı.

Bu, İrlanda hükümetinin mültecilerin başka ülkelere yerleştirilmesine yardımcı olmak için dayanışma programına 1,5 milyon avro katkıda bulunması gerektiği anlamına geliyor.

AB’ye mali katkıda bulunma kararını özetleyen açıklama, Bakanlar Kurulu’na sunulacak

İrlanda Adalet Bakanlığı ve Çocuk, Eşitlik, Çeşitlilik, Entegrasyon ve Gençlik Bakanlığı, uluslararası koruma arayanları barındırmak için yeterli barınma yeri olmaması nedeniyle AB’ye finansal olarak katkıda bulunma kararını özetleyen bir bildiriyi Bakanlar Kurulu’na sunacak.

Uyum Bakanlığı’ndan bir sözcü, “Ukrayna’dan kaçanların ve uluslararası koruma başvurusunda bulunanların sayısındaki öngörülemeyen büyük artış nedeniyle, devletin 350 kişiye barınak sağlama kapasitesi ciddi bir baskı altında” dedi. terimini kullandı.

Sözcü, bakanların hükümete AB’nin gönüllü dayanışma mekanizması kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmek için mali katkı yapmayı seçmesini tavsiye edeceklerini kaydetti.

Şu anda İrlanda’da 80.000’den fazla mülteci ve sığınmacı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu