Gün

İsrail ordusundan taktiksel ateşkes kararı! Netanyahu’nun haberi yok

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Kurban Bayramı’nın ilk gününde Gazze Şeridi’nin güneyindeki bazı kesimlerde “günlük taktik ara” verileceğini duyurdu.

Refah kentindeki saldırıların süreceğini bildiren ordu, insani yardım geçişlerinin yapılacağı Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan Selahaddin Caddesi’ne giden yolda ve buradan kuzeye doğru, her gün yerel saate 08.00-19.00 arasında saldırı düzenlenmeyeceğini bildirdi.

Ordunun açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“IDF ve Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi’nin (COGAT) Gazze Şeridi’ne giren insani yardım hacmini artırmaya yönelik devam eden çabaları kapsamında ve BM ve uluslararası kuruluşlarla yapılan istişarelerin ardından dünden (Cumartesi) başlayarak Kerem Şalom Kapısı’ndan Selahaddin karayoluna ve oradan kuzeye giden yol boyunca, bir sonraki duyuruya kadar her gün saat 08.00’den 19.00’a dek insani amaçlar için askeri faaliyetlere lokal, taktik ara verilecektir.”

“NETANYAHU VE GALLANT’IN HABERİ YOK”

İsrail ordu radyosu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın “taktikse ara” planlarına ilişkin önceden bilgilendirilmediğini ileri sürdü. N12 kanalı ise, talimatın Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da bilgisi dışında yürürlüğe sokulduğunu iddia etti.

KABİNE ÜYESİNDEN TEPKİ

İsrail’in faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise, ordunun “taktiksel ateşkes” kararını eleştirdi. Söz konusu talimatın savaş kabinesi tarafından onaylanmadığını dile getiren Ben-Gvir, kararın, özellikle de yakın zamanda İsrail askerlerinin ölümünden sonra, ‘hayal ürünü’ olduğunu savundu. 

haber-basiskele.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu