Haber

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları Van ve Hakkari’de protesto edildi

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları Van ve Hakkari’de yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi.

HÜDA PAR Van İl Müdürlüğü, cuma namazının ardından Hz. Filistin’e destek amacıyla Ömer Camisi avlusunda basın açıklaması yapıldı.

İl Başkan Yardımcısı Abdulvaha Akkaya ise yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarına “dur” demek için bir araya geldiklerini söyledi.

Gazze’de savaşın bir ayı aşkın süredir sürdüğünü anlatan Akkaya, şunları söyledi:

“Gazze’ye yönelik Siyonist baskınlarda 7 Ekim’den bu yana 4 bin 324’ü çocuk 10 bin 569 Filistinli katledildi. Filistin’de her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybediyor. Gazze açık hava hapishanesinden çocuk hapishanesine dönüştürüldü. Hayatta kalanlar ise “Çocuklar ise ailelerini, evlerini, akrabalarını kaybederek her türlü zulme maruz kalıyorlar. Gazze’ye atılan bombaların şiddeti ve yarattığı yıkım, Hiroşima’ya atılan atom bombasının şiddeti ve yarattığı yıkımın iki katına ulaştı.”

Her gün cami, okul ve yerleşim yerlerinin bombalandığını belirten Akkaya, Gazze’nin yarısının yıkıldığını, Kudüs’teki Müslümanların kutsal mekanları ile Mescid-i Aksa’nın ihlal edildiğini söyledi.

Ercişli öğrenciler harçlıklarını Gazzeli çocuklar için biriktirdi

Erciş ilçesinde Şehit Jandarma Astsubay Ahmet Çelik İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Gazzeli çocuklara destek için 5 bin lira tasarruf etti.

Öğrenciler, öğretmenlerinin yardımıyla biriktirdikleri paralarla yazdıkları şiirleri Filistinli çocuklara ulaştırılmak üzere İlçe Müftülüğüne teslim edecekler.

Öğrencilerden Mervan Can, Filistin’deki kardeşleri için bir şeyler yapmak istediklerini belirterek, “Bu yardım yeterli değil ama yine de elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Harçlıklarımızı da gönderiyoruz. dualarımızla.” söz konusu.

Atabey Güral ayrıca, “Herkes elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor. Bu para Filistin’deki çocuklara gönderilecek. İsrail’in saldırıları çok kötü. Çok üzülüyorum.” dedi.

Melis Kayra Karakaş, Filistin’de hayatını kaybedenler için üzüntülerini dile getirerek, “Unutmayalım ki bu dünyayı barış kurtaracak. 35 gündür hem onlar hem de biz acı çekiyoruz. Biz Müslümanların en büyük görevi birlik olup şunu söylemektir.” Bu savaşa ‘dur’. Yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz.” Ve daha fazlasını yapmaya hazırız.” sözlerini kullandı.

Hakkari

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde cuma namazının ardından Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan vatandaşlar, ellerinde pankartlar, Türk ve Filistin bayraklarıyla Ziraat Bankası önüne yürüdü.

İsrail aleyhine sloganlar atan grup adına açıklama yapan Adil Dağıtım Derneği Lideri Murat Karadeniz, Filistin’de en temel insan haklarının dahi hiçe sayıldığını ve insan onurunun ayaklar altına alındığını vurguladı.

Karadeniz, “İsrail bir kez daha tarihe adını kara bir lekeyle yazdırdı. İsrail tarafından açık hava hapishanesine dönüştürülen Gazze’de bugün bile hastaneler bombalanmaya devam ediyor ve Netanyahu hükümeti soykırım yapıyor” ” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu