Haber

KFOR Komutanı Ristuccia, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile Kosova’daki genel güvenlik durumunu görüştü

NATO liderliğindeki KFOR Komutanı Tümgeneral Angelo Michele Ristuccia, Kosova’daki genel güvenlik durumunu görüşmek üzere dün Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Kosova’da güvenliği sağlamakla görevli NATO güdümlü KFOR misyonu Komutanı Ristuccia, dün Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Cumhurbaşkanı Vucic ile bir araya gelerek KFOR’un BM’si doğrultusunda bölgedeki genel güvenlik durumunu görüştü. yetki. ve Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin AB liderliğindeki diyaloğu destekleme faaliyetleri.

“DERİN ENDİŞELER”

Açıklamada, “KFOR komutanı, barışçıl gösterilere sızan suç unsurlarının sebepsiz saldırıları sırasında çok sayıda KFOR barış gücünün yaralandığı geçen 29 Mayıs olaylarının ardından Kosova’nın kuzey belediyelerinde yaşanan son gelişmelerden duyduğu derin kaygıyı dile getirdi.”

“TÜM TARAFLARIN GERİLİMİ DÜŞÜRMESİ GEREKİYOR”

KFOR Komutanı Ristuccia, Cumhurbaşkanı Vucic ile görüşmesinin ardından Sırp Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Milan Mojsiloviç ile de bir araya geldi. İki komutanın iş birliğini yinelediği ve tüm tarafların tansiyonun düşürülmesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

“KFOR HER SENARYOYA HAZIR”

Bildiride, “KFOR Komutanı, Kosova’daki kurum ve güvenlik kuruluşlarının temsilcileri, Sırp Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, AB liderliğindeki Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) ve uluslararası toplumun diğer temsilcileri.” olmak üzere en önemli muhatapları ile yakın temas halinde olmaya devam etmektedir.

haber-camlihemsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu