Teknoloji

NVIDIA ACE İçin Demo Yayınlandı

Yakın bir zaman önce gerçekleştirilen bir etkinlikte, NVIDIA ACE için bir demo gösterimi yapıldı. Bu da bizlere oyunlarda yeni bir dönemin başladığının işareti oldu. Detaylar haberimizde.


İlginizi Çekebilir: Oyun Sektöründe Yapay Zeka Kullanımı Yüksek Seviyede Geziyor


NVIDIA ACE, Covert Protocol Demosu ile Büyülüyor

Ünlü ekran kartı üreticisi NVIDIA, Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) sırasında bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda NVIDIA ACE, göz alıcı bir performans sergiledi.

Açılımı Avatar Cloud Engine (ACE) olan ve Inworld AI ortaklığında sunulan bu teknoloji ile yapay zeka araçlarının, yapay zeka karakterlerinin oyuncu etkileşimlerine eşsiz şekillerde yanıt vermesine ve o andaki oynanışa uygun yeni yanıtlar üretmesini mümkün kılıyor. Aşağıdaki Covert Protocol klibinden göz atabilirsiniz.

Tanıtım videosunda da gördüğümüz üzere, bir özel dedektifin rolünü üstleniyor ve yapay zeka destekli karakterler ile yapılan konuşmalara dayalı hedefleri tamamlıyoruz. Gerçek zamanlı etkileşimler ile farklı sonuçlara ulaşmamız ile her bir oynanışın diğer(ler)inden farklı olacağı söyleniyor.

Inworld AI ekibi, Covert Protocol kaynak kodlarını yakın bir zamanda yayınlamayı planlıyormuş. Bunu yapmalarındaki amaç ise dijital insan teknolojisinin benimsenmesini teşvik etmek.

Bu teknolojinin dikkat çeken bir diğer tarafı ise, diyalog seçimleri ortadan kaldırılması. Diğer bir deyişle, yapay zekalar karakterler dinamik ve gerçekçi bir hal alıyorlar. Her ne kadar sınırsız seçeneğimiz olsa da, bunların konuşulan konu ile sınırlı olduğunu ve dışına çıkılmaya çalışıldığında bir sonucun alınamadığını belirtmekte fayda var.

Verilen bilgilerde, yapay zeka karakterlerin konuşmaları algılayabilmesi için NVIDIA Riva ve mimikler için de NVIDIA Audio2Face teknolojisinden yardım alındığı söyleniyor.

Hatırlayacağınız üzere Inworld AI ekibi, 2023 yılının Kasım ayında Xbox platformuna özel araçlar geliştirmeye yardımcı olmak için Microsoft ile ortaklık kurmuştu. Bahsi geçen araçlar ile yapay zeka destekli karakterler, hikayeler ve görevler oluşturulabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu