Haber

Özbek Başkonsolos’tan Rusya’ya destek: Terörün her çeşidini lanetliyor, yaşanan acıları paylaşıyoruz

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Adbunazarov, Moskova’da yaşanan terör saldırısını kınayarak Rusya’ya taziyelerini iletti.

Bosfor Global Medya ve Özbekistan Başkonsolosluğu tarafından organize edilen, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin başkonsoloslarının İstanbul’da bir araya geldiği iftara Belarus, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan İstanbul Başkonsolosları, Afganistan Başkonsolosu ve Türk Dünyası Teşkilatı temsilcileri de katıldı.

Programda konuşma yapan Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzad Abdunazarov, “Her ne kadar bu güzel buluşma nedeniyle mutlu olsak da Rusya’da gerçekleşen terör faaliyeti nedeniyle yaşadığımız üzüntüyü belirtmek istiyor, terörün her çeşidini lanetliyor, hayatını kaybedenler ve yaralananlar için acımızı paylaşıyoruz” dedi.

Özbekistan hakkında da kısaca bilgi veren Başkonsolos, “Özbekistan Cumhuriyeti Asya’nın merkezinde bağımsız bir Türk Devleti’dir. Bu bağımsızlık 1990 yılındaki egemenlik ilanı ile başlayıp 1991 sonunda referandum ile kesinleşmiş olup ilelebet sürecektir. Bağımsızlığımızı ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıması da iki ülke arasındaki ezeli ve ebedi dostluğun nişanesidir. Ülkemiz Taşkent, Buhara, Semerkant ve Hiva gibi tüm dünyanın bildiği tarihi ve kültürel şehirleri, özel şahsiyetleri ile tarihte yerini almış doğal güzellikleri ve mimari yapısıyla etkileyici bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Programda konuşan Bosfor Global Media Genel Müdürü Talha Balık, yabancılara yönelik yayın yaparak Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunduklarını ve ikili ilişkileri daha da geliştirdiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu