Ekonomi

Qiagen hisseleri ilk çeyrekteki yükselişe rağmen beklentilerin düşmesiyle değer kaybetti

VENLO, Hollanda – Qiagen N.V. (NYSE: QGEN), analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançlarını bildirdi, ancak konsensüs tahminlerinin altında kalan bir tam yıl görünümü sağladı ve hisselerinde %7,84’lük bir düşüşe neden oldu.

Moleküler tanı, uygulamalı test, akademik ve farmasötik araştırmalar için numune ve tahlil teknolojileri sağlayıcısı, ilk çeyrek net satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre %5 düşüşle 459 milyon $ olarak açıkladı. Ancak bu rakam, 453,91 milyon dolarlık analist konsensüsünü aştı. Çeyrek için düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) 0,44 dolarlık tahminin biraz üzerinde 0,46 dolar olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekteki beklenenden daha iyi performansa rağmen, şirketin hisse senedi, tüm yıl beklentilerinin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması nedeniyle darbe aldı. Qiagen, 2024 yılının tamamında düzeltilmiş EPS’nin en az 2,10 $ olmasını bekliyor ki bu da analist konsensüsü olan 2,11 $’ın altında. Yıl için gelir beklentisi de 2 milyar dolar olarak öngörülürken, 2,01 milyar dolarlık konsensüsün gerisinde kaldı. Şirket 2024’ün ikinci çeyreği için en az 495 milyon CER $ net satış öngörürken, bu rakam 501,1 milyon CER $’lık beklentinin altında kalırken, en az 0,52 CER $’lık düzeltilmiş seyreltilmiş EPS beklentisi konsensüs tahminleriyle uyumlu.

Qiagen CEO’su Thierry Bernard, “İlk çeyrek sonuçlarımız, zorlu makro ortama rağmen Qiagen’in yıllık hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlediğini gösteriyor” dedi. QuantiFERON ve QIAstat-Dx’teki çift haneli satış büyümesi gibi şirketin stratejik yatırımlarının yanı sıra verimlilik iyileştirmelerinin de altını çizdi.

Şirketin bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %85 artışla 133 milyon dolara ulaşan güçlü işletme nakit akışı, Qiagen’in mali disiplinini ve verimlilik kazanımlarını yansıtmaktadır.

Qiagen’in 2024 yılı için yeniden teyit edilen görünümü, en az 2,0 milyar CER $ net satış ve en az 2,10 CER $ düzeltilmiş seyreltilmiş EPS içerirken, düzeltilmiş işletme geliri marjının 2023’teki %26,9’a kıyasla tüm yıl için satışların %28’inin üzerine çıkması bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Finans Direktörü Roland Sackers, şirketin hissedar değerine olan bağlılığını vurgulayarak Ocak ayında 300 milyon dolarlık sentetik hisse geri alımının tamamlandığını ve disiplinli sermaye tahsisi yoluyla iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarma çabalarının devam ettiğini belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu