Ekonomi

Rekabet Kurulu’nun 3 ayrı soruşturma uzlaşma ile sonlandırıldı

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyurulara nazaran, Miele Elektrikli Aletler Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti’nin sağlayıcısı olduğu ürünlerin satıcılarının satış fiyatına müdahale etmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturmanın, firmanın sunduğu uzlaşma metninin kabul edilmesiyle sonlandırılmasına karar verildi. Firmanın, dikey mutabakatlar kapsamında tekrar satış fiyatının tespiti suretiyle Kanunu ihlal ettiği tespit edilirken, teşebbüse, 2021 yılı gayrisafi gelirleri üzerinden 1 milyon 134 bin 186,44 lira fiyatında idari para cezası kesildi.

İdari para cezası uygulandı

Korkmaz Mutfak Eşyaları San. ve Tic. AŞ, Gençler Konut Araç ve Gereçleri Pazarlama Tic. AŞ ve Punto Güçlü Tüketim Malları İth. İhr. Tic. Ltd. Şti’nin söz konusu Kanunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma da tamamlandı.

Soruşturmanın, taraflarca sunulan uzlaşma metninin kabul edilmesiyle, sonlandırılmasına karar verildi. Firmaların, yeniden satıcılarının satış fiyatının tespiti suretiyle Kanunu ihlal ettiği saptandı. Bu kapsamda, 2021 yılı gayrisafi gelirleri üzerinden Gençler Ev Araç ve Gereçleri Pazarlama Tic. AŞ’ye 224 bin 857,24 lira, Korkmaz Mutfak Eşyaları San. ve Tic. AŞ’ye 12 milyon 706 bin 779,34 lira, Punto Dayanıklı Tüketim Malları İth. İhr. Tic. Ltd. Şti’ye 71 bin 949,8 lira fiyatında idari para cezası uygulandı.

Hızlı tüketim malları kesiminde üretici ve tedarikçi olarak faaliyet gösteren Natura Besin Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından, eserlerinin yine satış fiyatını belirlemek suretiyle Kanunun ilgili hususunu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturma da tamamlandı.

Soruşturmanın, tarafça sunulan uzlaşma metninin kabul edilmesiyle sonlandırılmasına karar verildi. Firmanın, organize perakendecilerin tekrar satış fiyatlarına müdahale ederek Kanunu ihlal ettiği belirlenirken, uzlaşma yolu sonucunda teşebbüse 2021 yılı gayrisafi gelirleri üzerinden 5 milyon 431 bin 289,02 lira fiyatında idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Öte yandan, “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılmasına Yönelik Soruşturmalarda Uygulanabilecek Uzlaşma Usulüne İlişkin Yönetmelik” uyarınca uzlaşma yöntemi sonucunda teşebbüslere verilecek idari para cezalarında yüzde 25 indirim uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu