Haber

RTÜK spor programlarıyla ilgili özel çalışmalar yapacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayınların etkisiyle oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için çalışıyor. sporprogramlarıyla ilgili özel bir çalışma yürütme kararı aldığını duyurdu.

RTÜK internet sitesinden yapılan duyuruda, insanları hakkaniyet çerçevesinde bir araya getirmesi gereken futbol maçlarının bazen ayrılıklara ve istenmeyen olaylara neden olabileceği belirtildi.

Açıklamada, özellikle maçlardan sonra radyo ve televizyonlarda yapılan eleştiri sınırlarını aşan yorum ve müdahalelerin toplumu yanıltmaya yönelik “tehlikeli sonuçlara” yol açabileceği belirtildi.

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayınların etkisiyle oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için spor programlarıyla ilgili özel çalışma yapılmasına karar verdi. Spor programı olmaktan çıkıp hakeme dönüşen yayınların tekrar yayına girmesi için çalışıyoruz. Zaman zaman toplumu üzen eleştiri programları olması gerektiği gibi keyifle izleniyor.Üst Kurul, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile temasa geçti.

TFF heyeti RTÜK’ü ziyaret etti

Açıklamaya göre, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyetin bugün RTÜK’ü ziyareti sırasında spor programları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyarette RTÜK Lideri Ebubekir Şahin, sporda şiddetin ve medyadaki yansımalarının titizlikle takip edildiğini belirtti.

TFF Lideri Büyükekşi, gruplar veya hakemler hakkında asılsız tezlerin toplumsal barışı zedelediğini, belli bir düzeyde olması gereken spor programlarında iftira ve dedikodu ile yapılan haksız yorumların önemli bir sorun olduğunu değerlendirdi.

Büyükekşi, reyting amaçlı, toplumda gerilim yaratan yayınlardan kaçınılması gerektiğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu