Haber

SMA’lı Çocuğun Bağış Kutusu Çalındı

BURSA’da, Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-2 hastası 3,5 yaşındaki Göktuğ Aykan için yardım kampanyası kapsamında pazara sunulan bağış kutusu çalındı. O anlar marketin güvenlik kamerasına yansıdı.

Karacabey ilçesinde yaşayan Derya ve Eray Aykan (29) çiftinin, 3,5 yıl önce Göktuğ ismini verdikleri ilk çocukları dünyaya geldi. El ve ayak hareketsizliği nedeniyle ailesi tarafından doktora götürülen Göktuğ’a, 13 aylıkken SMA Tip-2 teşhisi konuldu. Aykan çifti gen terapisi için valiliğe başvurarak yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Karacabey ve diğer ilçelerdeki marketlere ve kabul eden esnafın işyerlerine bağış kutuları dağıtıldı. Kumbaralardaki bağışlar her hafta düzenli olarak toplanırken, Mudanya ilçesi Güzelyalı Mahallesi’ndeki bir markette bulunan kumbaranın kayıp olduğu fark edildi.

KUMARBANKAYI ALDI VE CEBİNİN CEBİNE KOYDU

İşletme sahipleri güvenlik kameralarını incelediğinde alışveriş yapmak için markete gelen şüphelinin, kasanın yanındaki bağış kutusunu alıp ceketinin cebine koyduğu görüldü. İhbar üzerine kamera görüntülerini inceleyen polis ekipleri, şüphelinin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı.

‘GÖKTUĞ’UN 1 LİRANI GÖZÜNDE BULUYORLAR’

Oğlunun yurt dışında tedavi görmesi için 54 milyon TL’ye ihtiyaçları olduğunu söyleyen Derya Aykan, gözyaşlarını tutamadı. Göktuğ’un durumunu anlatan Aykan, “Oğlum 17 aydır SMA ile mücadele ediyor. 13 aylıkken teşhis konulduğunda Bursa Valiliği’nin onayladığı kampanyayla çocuğumuzu ilacına ulaştırmaya çalışıyoruz. Dünyanın en pahalı ilacı olan Zolgensma gen terapisi ilacımız 1 milyon 820 bin dolara ulaştı.” . Sokaklarda 1 TL toplayıp işletmelere kumbaralar koyarak bunu yüzde 60’a çıkardık. Oğlum 17 aydır acı çekiyor. Biz bu acıyı çekerken bir işletmeye kurduğumuz kumbaramız çalındı. Bir kumbaradan çıkacak miktar 500 TL, belki 400 TL olacak. Bu sizin için. Az bir miktar olabilir ama sokakta 1 TL 50 kuruşla yüzde 60 dilime ulaştık. Bu çok mantıksız bir şey mi? Oğlum acı çekerken, ellerinde ve kollarında iğne izleri varken Göktuğ’un 1 lirasına göz dikiyorlar. Oğlumun kumbarasını çaldılar. “Çocuğumun acısı son bulsun. Lütfen bu vicdansızlığa sessiz kalmayın. Çocuğumun elinden tutun, çocuğumun acısı son bulsun.” “Göktuğ’umun sana ihtiyacı var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu