Haber

Sudan’da Hava Saldırısında 17 Kişi Hayatını Kaybetti

Sudan’da düzenlenen hava saldırısında 5’i çocuk 17 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çatışmalar sürüyor. Ordu, Hartum ile komşu Omdurman ve Bahri’de hava gücü avantajına sahipken, RSF yerleşim bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Ordunun dün ve bugün RSF’ye yönelik hava saldırılarını artırarak çok sayıda yerleşim yerini vurduğu belirtildi. General Yassir Al-Atta yaptığı açıklamada, halkı RSF’nin işgal ettiği konutlardan uzak durmaya çağırdı. Al-Atta, “Çünkü onlara nerede olurlarsa olsunlar saldıracağız” dedi. RSF’den yapılan açıklamada, Hartum’un batısında bir ordu savaş uçağının düşürüldüğü belirtildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Hartum’un güneyindeki Mayo bölgesinde 5’i çocuk 17 kişinin hayatını kaybettiği, 25 evin yıkıldığı bildirildi.

Kalıcı bir ateşkes sağlanamaz.

Birleşmiş Milletler’e göre 2,2 milyon Sudanlı çatışma nedeniyle yerinden edilmiş, binden fazla insan ise hayatını kaybetmiştir. Milyonlarca insanın elektrik, su ve sağlık hizmetlerine erişimi kesildi. ABD’de varılan kısa süreli ateşkesler ve Suudi Arabistan’ın aracılık ettiği ordu ile RSF arasındaki görüşmeler, çatışmanın sona ermesini ve insani yardıma erişimi kolaylaştırmadı. – HARTUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu