Ekonomi

Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını artırma kararı

Türkiye’de akaryakıt fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

Petrol ülkesi Suudi Arabistan’ın ham petrol piyasasını daraltması ve kısıtlamasıyla yükselen fiyatlar, Asya ve Avrupa’da cepleri yaktı.

Tüketici ülkelere bir kötü haber daha geldi.

Petrole 30 kuruş zam geldi

Devlete ait Suudi Aramco, Bloomberg tarafından görülen fiyat listesine göre Asya’ya satılan Arab Light ham petrolünün fiyatını 30 sent artırdı.

Aramco ise Eylül ayı için ABD’ye arz ettiği petrol fiyatlarında değişiklik yapmadı.

Artış, dünyanın en büyük petrol ihracatçısının tek taraflı arz kesintisinin daha da uzatılabileceğini söylemesinin ardından geldi.

Rafineriler ve tüccarlar 50 sent artırmasını bekliyorlardı

Öte yandan, ham petrol sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 60’ını Asya’ya satan Aramco, uzun vadeli sözleşmeler yapıyor.

En büyük alıcılar Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan…

Rafineriler ve tüccarlar arasında yapılan bir ankete göre, üreticinin fiyatları varil başına 50 sent artırması bekleniyordu.

Rusya’nın petrol ihracatını kısacağını söylemesiyle fiyatların durmaksızın yükselebileceği tahmin ediliyor.

Gönüllü petrol üretimi kesintisi

Suudi Arabistan, Temmuz ayında uygulamaya koyduğu ve Ağustos ayında uzatma kararı aldığı günlük 1 milyon varillik kesintiyi Eylül ayını da kapsayacak şekilde uzattı.

Söz konusu kararın Suudi Arabistan’ın toplam günlük üretimini eylül ayında 9 milyon varile düşüreceği belirtilirken, kesintinin artırılarak eylül ayından sonra da devam ettirilebileceği kaydedildi.

Günde 1 milyon varil

Günlük 1 milyon varillik kesintinin, Suudi Arabistan’ın Nisan ayında OPEC+ ülkeleriyle koordineli olarak aldığı Mayıs 2023’ten Aralık 2024’e kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil azaltma kararına ek olduğu belirtildi.

Ayrıca kesintinin, petrol ihracatındaki istikrarı desteklemek amacıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin daha önceki kesinti kararlarını desteklemek amacıyla alındığı öğrenildi. petrol piyasaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu