Teknoloji

Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezine ‘TS EN 50600 Tasarım Sertifikası’

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom, milli güvenliğin değerli bir unsuru olan bilgi güvenliği alanında çalışmalarına devam ediyor. Türk Telekom’un yüksek güvenlik teknolojisine sahip Esenyurt Veri Merkezi, çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusundaki yetkinliğini belgeleyerek TS EN 50600 Tasarım Belgesi almaya hak kazanan ilk kuruluş oldu.

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom’un yüksek güvenlik teknolojisiyle donatılmış Esenyurt Veri Merkezi, çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusundaki yetkinliğini belgeleyerek TS EN 50600 Tasarım Belgesi almaya hak kazanan ilk kuruluş oldu.

TS EN 50600 Veri Merkezi Tasarımı belgesi; Türk Telekom Esenyurt Bilgi Merkezi’nin güvenilirlik ve iş sürekliliği açısından belirli kriterleri karşıladığını teyit ederken, merkezin bilgi güvenliği protokollerini uyguladığını da belgeliyor. Belge ayrıca; Aynı zamanda uyumluluk, rekabet avantajı, güç verimliliği standartları ve çevresel sürdürülebilirlikle ilgili belirli ihtiyaçları da içerir.

türk telekom  Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı  Durmuş Ali Taşkın, “Türk Telekom olarak Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de tutulması vizyonumuzla bilgi merkezi yatırımlarımıza devam ederken, bu alandaki çalışmalarımızı veri merkezlerinin güvenilirliğini, performansını ve veri güvenliğini tescilleyen global sertifikalarla taçlandırıyoruz. Bu içerikte; Hizmete girdiği 2018 yılından bu yana kurumsal müşterilerine nitelikli bulut ve bilgi merkezi hizmetleri sunan, global sertifikalara sahip Esenyurt Veri Merkezimiz, çevre koşullarına uygunluğu ile TS EN 50600 Bilgi Merkezi Tasarım Belgesini almıştır. işe yönelik tasarımları, güç verimliliğini sağlamadaki başarısı, elektrik ve soğutma altyapısı. Bilgi sınırlarının fazlalığının iş sürekliliğine uygunluğu, tesisin güvenlik tedbirlerini sürdürebilme yeteneği, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir çözümler konusundaki yetkinliğini bir kez daha belgelemiştir. “Türkiye’de ilk kez alınan bu belge ile elektrik, soğutma ve bilgi hattı kesintilerine karşı dayanıklılığımızın, yetkisiz erişim girişimlerine karşı güvenliğimizin ve işletmedeki operasyonel gelişmeleri detaylı olarak inceleyebilme yeteneğimizin kanıtlanmış olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin kalite belgelendirme kuruluşu tarafından da onaylanmıştır” dedi.

Hızlı, dayanıklı ve çevre dostu çözümler…

Türk Telekom, 10 bin metrekareyi aşkın beyaz alana sahip bilgi merkezlerinde yüksek erişilebilirlik ve kesintisizlik ilkesiyle başta veri depolama, bulut ve siber güvenlik hizmetleri olmak üzere birçok hizmeti sunuyor. Türk Telekom’un veri merkezleri çevreci teknolojileriyle de enerji verimliliğine destek veriyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu