Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, savaşın birinci yıl dönümünde halka seslendi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta beyaz bayrak çekmediklerini belirterek, “Bugün tam bir yıldır dimdik ayaktayız ve hala her yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz.” söz konusu.

Zelenskiy, Rusya-Ukrayna savaşının 1. yıl dönümünde yaptığı video açıklamayla halka seslendi.

Bir yıl önce bugün saat 07.00 sıralarında halka hitap ettiğini hatırlatan Zelenskiy, yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattığını ve Ukrayna’nın her şeye hazır olduğunu ve herkesi yeneceğini hatırlattı.

Zelenskiy, “24 Şubat 2022 böyle başladı. Hayatımızın en uzun günü. Tarihimizin en zor günü. Erken kalktık ve o zamandan beri uyumadık.” dedi.

Beyaz bayrağı çekmeyip Ukrayna bayrağını savunmaya başladıklarına işaret eden Zelenskiy, “Korkmadık, yılmadık, yılmadık. İnancımız ve ruhumuz güçlendi. İlk gün ayakta kaldık. yarın ne olacağını bilmiyorduk ama her sabah savaşmamız gerektiğini anladık.” terimleri kullandı.

Savaşın ilk günlerinde Rusya’nın “72 saat içinde olmayacaklar” tehdidinde bulunduğunu kaydeden Zelenskiy, “Ama biz savaşın 4. gününü, ardından 5. gününü dayandık. yıl ve hala her yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz.” söz konusu.

Zelenskiy, Ukrayna askeri güçlerine teşekkür etti ve onlar sayesinde ülkesinin hala ayakta olduğunu vurguladı.

Zelenskiy, Ukrayna’nın üçüncü günde düşmediğini, dünyanın ikinci ordusunu durdurduğunu söyledi. değerlendirmesini yaptı.

“Ukrayna dünyayı birleştirdi”

Ukrayna’nın dünyayı şaşırttığına işaret eden Zelenskiy, “Ukrayna dünyaya ilham verdi. Ukrayna dünyayı birleştirdi. Kanıt olarak binlerce söz söylenebilir ama birkaçı yeter. HIMARS, Patriot, Abrams, IRIS-T, Challenger, NASAMS , Leopar.” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna ile bir yıldır yan yana duran ortaklarına, müttefiklerine ve dostlarına teşekkür etti.

Savaşta ölenleri asla unutmayacaklarını belirten Zelenskiy, “Rus katilleri hak ettikleri cezayı alana kadar asla durmayacağız” dedi. terimini kullandı.

“Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği bölgelerdeki” Ukraynalılara seslendiğini söyleyen Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Ukrayna sizi yalnız bırakmadı, unutmadı ve sizden vazgeçmedi. Öyle ya da böyle tüm topraklarımızı işgalden kurtaracağız.”

Ayrıca Zelenskiy, halen yurtdışında olması gereken herkesin Ukrayna’ya dönmesi için her şeyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu