Haber

Afganistan’dan tahliye süreci ABD Temsilciler Meclisi’nde eleştirildi

NEW ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Lideri Michael McCaul, “Afganistan’da olan şey, federal hükümetin her düzeyde sistemik bir çöküşü ve Biden yönetiminin şaşırtıcı bir liderlik başarısızlığıydı” dedi. söz konusu.

Kasım 2022’de yapılan ara seçimlerin ardından Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirdiği ABD Temsilciler Meclisi’nde, Önder Joe Biden yönetiminin ABD askerlerinin Afganistan’dan tahliyesini nasıl ele aldığına ilişkin ilk oturum Yabancı Çıkar Komitesi tarafından yapıldı.

Komite Başkanı Cumhuriyetçi McCaul, Taliban’ın 2021’de Kabil’e girdiğinde Biden yönetiminin görev ihlallerine dair yürek burkan sahnelere tanık olduklarını söyledi. McCaul, “Ağustos 2021’de Kabil’de gelişen kaosun ortasında ABD Dışişleri Bakanlığı neredeyse işe yaramazdı” dedi. ifadesini kullandı.

ABD’nin geride kalanlar ve tahliye edilen Afgan müttefikleri için elinden gelenin en iyisini yapacağı sözünü tutmadığını belirten McCaul, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bıraktığı boşluğu eski askerlerin oluşturduğu gönüllü örgütlerin doldurduğunu savundu.

McCaul, “Afganistan’da olan şey, federal hükümetin her düzeyde sistemik bir çöküşü ve Biden yönetiminin şaşırtıcı bir liderlik başarısızlığıydı” dedi. terimini kullandı. Afganistan’da binden fazla Amerikan vatandaşının kaldığına dikkati çeken McCaul, ABD’nin kurtarma sözü verdiği yaklaşık 200 bin Afgan müttefikinin de bulunduğunu söyledi.

Demokrat Gregory Meeks ise Biden’ın ABD’yi Afganistan’dan çekme kararının doğru olduğu görüşünü savundu. Öte yandan ABD ile iş birliği yapan Afganların tahliye ve iskân süreçlerinin hatasız yürütülmediğini belirten Meeks, bu süreçte sadece Beyaz Saray’ın değil Kongre’nin de sorumluluğu olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu