Ekonomi

Bankacılık kaynakları: TCMB, bankaların hazine yetkilileriyle görüşecek

Banka kaynakları, Merkez Bankası (TCMB) ile bankaların genel müdür yardımcılarının bir araya geleceğini ve toplantıda genel bir değerlendirme beklediklerini bildirdi.

Dört bankacılık kaynağı Reuters’e, TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak ile bankaların hazineden sorumlu genel müdür yardımcılarının bugün görüşeceğini bildirdi. TCMB konuyla ilgili yorum yapmadı.

bir bankacı, “Bankaların Hazine’den sorumlu genel müdür yardımcılarıyla bu akşam bir toplantı yapılacak. Genel bir görüş alışverişinde bulunulacak.”söz konusu.

başka bir bankacı Genel bir değerleme yapılacak ve kur korumalı mevduat hesaplarının da görüşülmesi bekleniyor” dedi.söz konusu.

Rezervler düşüyor

İkinci tür seçimler öncesi son hafta olan 26 Mayıs haftasının prestijiyle birlikte TCMB rezervlerinin yaklaşık 3 milyar dolar, net rezervlerinin ise 2 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Bankacıların hesaplamaları, birinci tip seçim öncesi yüksek döviz talebi nedeniyle 9 milyar dolar azalan ve birinci tip seçimden sonraki ilk haftada 3,5 milyar dolar daha düşüş kaydeden döviz rezervlerindeki düşüşün devam ettiğini gösterdi. geçen hafta.

Düşüş yaklaşık 3 milyar dolar

İkinci türden önceki haftadaki düşüşün yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu hesaplayan ekonomistler, toplam rezervlerin 98.5 milyar dolara gerilediğini hesapladı. Reuters’in görüştüğü dört ekonomistin hesaplamaları, rezervin 2,9-3,3 milyar dolar bandında azaldığına işaret etti.

Resmi son verilere göre, yıl başından 19 Mayıs’a kadar toplam rezervlerdeki düşüş, altın satışlarının da etkisiyle 27,2 milyar dolara ulaştı. Düşüş hesaplara uygun olursa, yıl başından bu yana rezerv kaybı 30 milyar doları bulacak.

Hesaplamaların daha yüksek hata payına sahip olduğu net rezervlerin geçen hafta 2 milyar doların biraz üzerinde düşerek eksi 2,5 milyar dolara düşmesi bekleniyor. Ekonomistlerin iddia bandı 2-2,5 milyar dolar aralığındaydı.

Net uluslararası rezervler geçen hafta 2,48 milyar dolar azalarak 19 Mayıs prestijiyle -151,3 milyon dolara geriledi. TCMB’nin net rezervleri, seçimlerin ilk turuna bir hafta kala 4,45 milyar dolar gibi sert bir düşüş göstermişti.

Devletin istikrarlı TL, piyasayı ise kamu kontrollü olarak tanımladığı bu politikalarla, dolar/TL Biraz artış gösterse de son 5 yılda yüzde 80 kayıpla en kötü para birimlerinden biri. TL’nin daha fazla değer kaybetmesi yönünde artan beklentiler, TCMB rezervlerini her geçen gün daha fazla zorluyor.

TCMB’nin rezerv bilgileri Perşembe günü açıklanacak.

Bu makale ilk olarak My Economy’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu