Haber

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Üyeliği Kaybedilen Halbusi’nin İstifaya Zorlandığına Dikkat Çekti

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin “bir milletvekilini daha istifaya zorladığı”na dikkat çekerek, mahkemenin anayasal değerlere karşı çıkanların görev süresini azaltma yetkisine sahip olduğunu açıkladı.

Takaddum Partisi eski milletvekili ve milletvekili Leyt ed-Duleymi, Halbusi’nin kendisini istifa mektubu yazıp imzalamaya zorladığını ve bunu Federal Mahkeme’ye götürdüğünü iddia etti.

Bunun üzerine Federal Mahkeme, 14 Kasım’da söz konusu davayı görüşerek hem Halbusi hem de Duleymi’nin avukatlıklarının düşürülmesine karar verdi.

Halbusi, 15 Kasım’da düzenlediği basın toplantısında Federal Mahkeme’nin görev süresini geri alma yetkisinin olmadığını savundu.

Mahkemeden yanıt: “Vekilliği azaltma yetkimiz var”

Yüksek Federal Mahkeme, Halbusi’nin görev süresinin azaltılması kararının gerekçelerini de açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Herhangi bir parti liderinin milletvekillerini istifaya zorlaması anayasal değerlere ve Anayasa’nın 5, 6, 14, 16, 17, 20, 39 ve 50. maddelerine aykırıdır.

Bu, dünyadaki birçok parlamentonun alışık olmadığı demokratik süreçten büyük bir sapmaya işaret ediyor. “Irak Temsilciler Meclisi tarafından temsil edilen halkın iradesi hiçbir şekilde Meclis Başkanı’nın kişiliğine indirgenemez.”

Açıklamada, bir temsilcinin anayasal ve yasal yükümlülüklere aykırı davranması halinde Federal Yüksek Mahkeme’nin üyeliğinin sona erdirilmesine karar verebileceğine işaret edilerek, Anayasa yeminine aykırılığın öncelikli olduğu belirtildi.

Mahkemenin söz konusu ihlalleri olgulara ve delillere göre değerlendirme konusunda mutlak takdir yetkisine sahip olduğu da belirtildi.

Görev süresi kaldırılan Halbusi, Anbar vilayetinde katıldığı seçim kampanyasında taraftarlarına seslenerek Anayasa ve yasalara uyacaklarını, silaha başvurmayacaklarını ifade etti.

Irak’ın en yüksek mahkemesi olan Yüksek Federal Mahkeme, 14 Kasım’da Halbusi’nin milletvekili üyeliğini kaldırdı.

Takaddum Partisi yazılı açıklama yaparak, parti üyeleri Irak Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Muhammed Tamim, Sanayi ve Madencilik Bakanı Halid Bettal ile Kültür, Turizm ve Tarihi Anıtlar Bakanı Ahmed Bedran’ın tepki olarak görevlerinden istifa ettiğini bildirdi. Mahkeme kararına rağmen istifalar Başbakan Muhammed Şiya tarafından yapılmadı. Sudanlıya ulaşamadığını belirtti.

Partiden 37 milletvekili Meclis oturumlarını boykot kararı alırken, bazı milletvekilleri de Meclis Komisyonlarındaki görevlerinden istifa etti.

Musul, Kerkük, Selahaddin, Bağdat ve Anbar vilayetlerinde yapılacak yerel seçimlerde Takaddum Partisi’nden onlarca aday, seçim afişlerinde hâlâ Halbusi’nin fotoğraflarını kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu