Ekonomi

İsrail ile anlaşmayı askıya alan Türkiye’den yeni hamle! Sayıları 250’ye çıkacak

İsrail’in Gazze’deki insanlık dışı tutumunun ardından İsrail ile başta doğalgaz olmak üzere tüm enerji anlaşmaları askıya alındı. Türkiye önemli bir adım daha attı. Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarına devam eden Türkiye, gelecek yılın arama ve sondaj planını hazırladı.

2024 yılında KKTC’nin deniz ruhsat alanları da dahil olmak üzere karada ve denizde petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri kapsamında sismik ve sondaj faaliyetleri daha da yoğunlaştırılacaktır.

250 KUYUDA SONDAJ YAPILACAK

Bu kapsamda önümüzdeki yıl ham petrol ve doğal gaz arama ve üretimi kapsamında kara ve deniz alanlarında 250 kuyu açılacak. Ayrıca 20 bin kilometrekarelik alanda üç boyutlu sismik veriler toplanacak.

350 BİN METRE SONDAJ

Sabah’ın haberine göre, enerji ve sanayi sektörlerinin hammadde ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ekonomik potansiyeli yüksek, stratejik ve kritik madenlerin aranmasına öncelik verilecek. Bu amaçla yurt içi ve yurt dışında arama faaliyetleri artırılacaktır.

Bu kapsamda 15 bin kilometrelik havadan jeofizik araştırması gerçekleştirilecek. Maden arama ve araştırma kapsamında 350 bin metre sondaj yapılacak.

Ayrıca arama ve araştırma faaliyetleri kapsamında 22 bin kilometrekarelik detaylı araştırma gerçekleştirilecek. Ülkeler ve ülke kümeleri itibarıyla belirlenen stratejik ve kritik hammaddeler ile nadir toprak elementlerinin aranması ve araştırılmasına yönelik projeler geliştirilecektir.

SONDAJ GEMİLERİ İÇİN TERSANE

2024 yılında Mavi Vatan’daki çalışmaları doğrudan olumlu etkileyecek önemli bir adım daha atılacak.

Stratejik değeri olan sondaj gemileri ve askeri gemilere öncelik verilerek, Doğu Akdeniz’de gemi bakım ve onarımına yönelik yeni bir tersane kurulması için hazırlıklara başlanacak. Tersanenin kurulumuna ilişkin yer tespiti, etüt ve proje çalışmaları tamamlanacak.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu