Haber

Parlamenter Dış İlişkiler Komisyonu Azerbaycan Milli Meclisi ile görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki meclis üyeleri, Azerbaycan Millet Meclisi Başkanı Gafarova Hanım ile bir araya geldi.

Azerbaycan Millet Meclisi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Gafarova, Oktay’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı görevi sırasındaki faaliyetlerini övdü ve yeni görevinde başarılar diledi.

Türk halkı ve devletinin 2. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın haklı davasına destek verdiğini hatırlatan Gafarova, savaşın ardından iki ülke arasında imzalanan Şuşa Deklarasyonu’nun ilişkileri yeni bir boyuta taşıdığını kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Azerbaycan Milli Meclisi arasındaki işbirliğine değinen Gafarova, dışişleri komisyonlarının Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu ile üçlü toplantılar düzenlediğini belirterek, diğer komisyonların bu formatta iş birliğine gitmesinin faydalı olacağını vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay, Azerbaycan’daki temaslarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Oktay, “Şuşa Deklarasyonu kapsamında çizilen ittifak çerçevesi bize çok ciddi fırsatlar sunuyor.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Azerbaycan devleti ve halkının Türkiye’nin yanında dayanışma gösterdiğini hatırlatan Oktay, takviye için teşekkür etti.

Görüşmede parlamenter diplomasinin değeri, Türkiye Devletleri Parlamenterler Meclisi (TÜRKPA) kapsamındaki işbirliği, iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve diğer bağlar ele alındı.

Oktay, Azerbaycanlı mevkidaşı Seyidov ile görüştü

Oktay, Azerbaycan Milli Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Samet Seyidov ile de bir araya geldi.

Görüşmede, Türk Devletleri Teşkilatına üye ülke parlamentolarının dışişleri komisyonlarının periyodik olarak toplanmasını sağlayacak bir yapının oluşturulması ele alındı.

Oktay’a temaslarında AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılan Çankırı, AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, YETERLİ Partisi Ankara Milletvekili Kürşat Güçlü ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu