Haber

Rize’de hamsi bollaştı; fiyat 50 TL’ye düştü

RİZE’de av yasağının ardından balıkçı tezgahlarında hamsinin fiyatı 100 liradan 50 liraya düştü.

Dip trolü ve gırgır ağlarıyla avlanmaya yönelik 15 Nisan’da başlayan genel av yasağı, 1 Eylül’de sona erdi. Balıkçılar ‘Vira bismillah’ diyerek ağlarını denize getirdi. Sezonu açan balıkçıların ağlarına istavrit, mezgit ve az miktarda sargan yakalanırken, Karadeniz’de avlanan balıkçılar da yılın ilk hamsisini yakaladı. Geçtiğimiz hafta kilosu 100 liradan satılan hamsi ve istavrit fiyatlarında da düşüş yaşandı. İstavritin fiyatı 50 liraya düşerken, hamsi fiyatı da 50 ile 70 lira arasında tezgahlarda yerini aldı.

‘DENİZ SUYUNUN BİRAZ SOĞUTULMASI GEREKİYOR’

Balıkçı Yaşar Karasüleyman, deniz suyunun biraz soğuması gerektiğini belirterek, “Balık nefes alıyor. Başka söze gerek yok. Bu hamsi nefes alıyor. Henüz ölmedi, çok taze. Yerli hamsi Araklı Limanı’ndan çıktı. Mükemmel bir hamsidir, bugün bunu herkes biliyor.” “İlk kez böyle hamsi görüyorum. Bu yıl hamsi 20 liraya düşecek. Bu hamsi bol, kilosunu 20 liradan satacağız” dedi.

‘HİÇ BU KADAR İYİ ANCHİ GÖRMEMİŞTİM’

Balık almaya gelen Musa Ökten, “Bu sene tezgahlarda bolluk var gibi görünüyor. Fiyatlar makul. Bu sene hamsiden beklentimiz yüksek. Hamsinin bol olacağını düşünüyoruz. En çok hamsiyi seviyoruz, hamsi ilgimizi çekiyor.”

Murat Pak, “Kış aylarında hiç bu kadar güzel hamsi görmemiştim. Böyle devam ederse kışın daha iyi olabilir. Arkadaşlarımız ile biraz konuştuğumuzda bu sene meşe palamudu olmadığını söylediler. hamsi de bol olacak. Evde meşe palamudu, hamsi yiyoruz. O gün hangisi tazeyse onu tüketiyoruz.”

ozvatanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu