Haber

Yerel seçimde o ilimizde dikkat çeken oy dağılımı

  HABER7

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları netleşti. AK Parti Türkiye’deki birinci parti ünvanını ilk kez CHP’ye kaptırdı. AK Parti, yüzde 35,49 oy alırken CHP ise yüzde 37,47 oy almayı başardı. AK Parti’nin ilk kez kaybeden olarak çıktığı seçimde Gaziantep’teki merkez ilçelerde yaşanan oy dağılımı ise dikkat çekti. 

GAZİANTEP’TE ADAY TERCİHİNİN ÖNEMİ BELLİ OLDU

AK Parti’nin adayı Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 38.82 oy oranı ile kazanırken, Şahinbey Belediyesi‘nde 2019’da yüzde 60 oranında oy alınan ilçede AK Parti‘nin yüzde 55 seviyesinde oy alarak yönetimi tekrar görüldü.

Ancak diğer bir merkez ilçe olan Şehitkamil‘de ise bambaşka bir sonuç ortaya çıktı. 2019 yerel seçimlerinde yüzde 53 gibi büyük bir oranla AK Parti’nin tercih edildiği ilçede oy oranının yüzde 25’lere kadar düştüğü ve ilçenin yüzde 39 ile CHP’ye yönetimine geçtiği tespit edildi. 

NEDENİ MERAK KONUSU OLDU

Gaziantep’in iki merkez ilçesinde yaşanan bu oy dağılımı durumu dikkat çekici olarak bulundu. İki farklı ilçede iki farklı bakış açısı ortaya koyulurken, iki ilçedeki bu büyük farklılığın nedeni merak konusu oldu. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu