Haber

Afyon imsak ne zaman, sahur ne zaman? 8 Nisan 2022 Afyon imsak bugün, sahurda saat kaçta yenir? ramazan imsak ve sahur saatleri

Afyon İmsak vakti ne zaman ve imsak saat kaçta gelir sorularının cevabı merak edilen bahislerin ortasında. On bir ayın sultanı Ramazan evlere misafir olmaya geliyor. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte milyonlarca Müslüman sahura kalkacak ve Ramazan orucuna niyet edecek. Peki, Afyon ilinde imsak kaçta? Sabah namazı kaçta?

AFYON İMSAK SAAT KAÇ, SAAT KAÇ?

Oruca başlama vakti olarak adlandırılan imsak vakti her şehirde farklıdır. Afyon ilinde imsak vakti saat 05:00 itibari ile başlamaktadır.

8 NİSAN 2022 AFYON SABAH Ezan SAAT KAÇTA Okunur?

Oruç sabah namazıyla başlar. Bugün 8 Nisan 2022 sabah ezanı saat 05:00’da okunuyor.

SAHURDA NE KADAR YEMELİ?

Bugün Afyon ilinde imsak saat 05:00’te giriyor. Bu bağlamda oruç tutacakların bu saatten sonra bir şey yememesi ve içmemesi gerekir.

İMSAK NEDİR, NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte dinî bir kavram olarak “kendini tutmak, alıkoymak, alıkoymak, alıkoymak” anlamlarına gelen imsak, sabaha kadar yemekten, içmekten, cinsel ilişkiden ve orucu bozan diğer şeylerden sakınmak demektir. orucu bozma zamanı. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında “imsak” orucun başladığı vakit anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamda imsak, oruca başlama zamanı demektir.

Oruca ne zaman başlanacağı ve oruca ne zaman son verileceği Kuran’da şöyle bildirilir: “(Ramazan gecelerinde) sabahın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye kadar yiyin için. Yemeden, içmeden ve cinsel ilişkide bulunmadan orucu tamamlayın. ilişki.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama zamanını ifade eder. İmsak vakti, gecenin sona erdiği, yatsı namazının vaktinin çıktığı ve sabah namazının vaktinin başladığı andır. Ezan, imsak vaktinin başında da okunur. Bu nedenle ezan başlayınca yemeyi ve içmeyi bırakmak gerekir. Ezan okunurken ağızdaki lokmayı yutmakta bir sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu