Teknoloji

Bilim adamları ölümsüz yaratık Hydractinia’nın büyük sırrını çözmüş olabilir

Yengeçlerin kabuklarında yaşayan tuhaf bir tübüler hayvan olan Hydractinia, yaşlanmaya karşı tam bir bağışıklık gösterir. Ancak şimdiye kadar bilim adamları, bu ölümsüz deniz canlılarının neden yaşlanmaya karşı bağışık olduklarının kesin nedenlerini bilmiyorlardı. Yeni bir çalışma nihayet bir cevap sunuyor gibi görünüyor. Cell Reports’ta yayınlanan yeni araştırmaya göre, Hydractinia aslında tamamen yeni bir vücut yaratmak için yaşlanmayı kullanabilir..

Bu gelişme, bu ölümsüz canlıların muhtemelen ölmüş olmaları gerekirken nasıl yaşamaya devam ettiklerinin çok daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Newsweek’in bildirdiğine göre, makalenin ortak yazarı ve Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü’nün (NHGRI) Okul İçi Araştırma Programı yöneticisi. Charles Rotimo, bunun gibi araştırmaların insan vücudunda yaşlanmanın nasıl meydana geldiğine dair anlayışımızda yeni kapılar açabileceğini söylüyor.

Bilim adamları daha önce Hydractinia’nın vücudundaki dokuyu yenilemek için kullandığı özel kök hücrelere sahip olduğunu keşfetmişlerdi. Bu kök hücreler, bir canlının vücudundaki her tür hücreye dönüşebilme özelliğine sahiptir. Kas ve kalp dokusunda bulunanlar gibi daha özelleşmiş hücreler bunu yapamaz. Bu hücreler aynı zamanda ölümsüz deniz canlılarının yeni vücut parçaları geliştirmelerini sağlayan özelliklere sahip gibi görünmektedir.

Araştırmacılar, bu garip küçük yaratığın ölümsüzlüğü ile bağlantılı görünen makul bir gen dizisi bularak daha fazla araştırmalarına devam ettiler. Bu genler temel olarak yaratığın vücut parçalarını onarmasına ve yenilemesine izin veren özel bir “yaşlanma” sürecine katılmasına izin verir. Araştırmacılar, bu gen seti çıkarıldığında, Hydractinia’nın hala vücut modüllerini büyütemediğini ve yeni kök hücreleri yeniden üretemediğini buldu.

Hydractinia gibi yaratıkları ve hatta vücut parçalarını yeniden büyütmek ve hasarı onarmak için emsali kullanan diğer canlıları daha iyi anlamanın, kendi hücrelerimizin nasıl yaşlandığını anlamamıza ve muhtemelen yaşlanmayı yavaşlatmanın bir yolunu bulmamıza yardımcı olacağı umulmaktadır.

akpinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu